(68) 32 96 200
sekretariat@szpital.zgora.pl
  

 

 

 

 

 

 

 

 

Szpital podpisał umowy z miastem Zielona Góra na realizację w 2018 r. dwóch  programów profilaktycznych o łącznej wartości 67.260 zł:

1. „Badania diagnostyczne dzieci i młodzieży w celu wykrycia niedosłuchu” 

Realizacją projektu zajmują się m.in. lekarze laryngolodzy. W ramach projektu zaplanowano badania audiometryczne progowe oraz tympanometryczne w  poradni laryngologicznej i pracowni audiometrii działającej przy Klinicznym Oddziale Otorynolaryngologii.
Łącznie przewidziano 300 konsultacji lekarskich i badań diagnostycznych. Program skierowany jest do pacjentów mieszkających na terenie Zielonej Góry.

Rodzice zainteresowani badaniami proszeni są o wcześniejszą rejestrację pod numerem tel. 68 329 65 21, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-13.00. 

2. „Badanie niepłodności pierwotnej u par zameldowanych na pobyt stały lub czasowy na terenie Miasta Zielona Góra”

Jest to kontynuacja programu rozpoczętego w 2011 r. Jego realizacją zajmują się lekarze ginekolodzy i urolodzy, we współpracy z psychologiem.

Program jest realizowany w Poradni Diagnostyki Niepłodności funkcjonującej przy Ginekologiczno – Położniczej Izbie Przyjęć.

Zaplanowano m.in. konsultacje medyczne dla niepłodnych par, diagnostykę USG, diagnostykę laboratoryjną i mikrobiologiczną, laparoskopię, badania HSG, konsultacje urologiczno – andrologiczne, a także opiekę psychologiczną,  ścisłą współpracę z Kliniką Leczenia Niepłodności oraz monitorowanie zleconego leczenia w ośrodkach leczenia niepłodności. 

W ramach umowy z badania i konsultacji może skorzystać 60 osób.  

Osoby zainteresowane programem proszone są o wcześniejszą rejestrację w poniedziałek lub piątek (dni pracy Poradni Diagnostyki Niepłodności) w godz. 7.00-14.30  pod numerem tel. 68 329 64 30 lub 68 329 63 05. 

Poradnia Diagnostyki Niepłodności działa w poniedziałek i piątek w godz. 11.00-13.00. 

W naszym ośrodku kobiety z cukrzycą pragnące przygotować się do ciąży, które nie mogą sobie pozwolić na samodzielny zakup sprzętu, mogą skorzystać z możliwości bezpłatnego wypożyczenia pompy insulinowej.

Program realizowany jest przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, a pompy wypożyczane są bezpłatnie. Warto dodać, że osprzęt do pomp w okresie ciąży jest refundowany przez NFZ.

Zainteresowane kobiety prosimy o kontakt:

Tel. 68/329 65 16 - Poradnia Diabetologiczna,
Tel. 68/329 63 69 - Pracownia Diabetologiczna, Kliniczny Oddział Chorób Wewnętrznych.

Czytaj więcej...

 

Od 1 stycznia 2015 r. nasz Szpital realizuje SZYBKĄ TERAPIĘ ONKOLOGICZNĄ w ramach umowy z NFZ. Głównym celem tzw. „pakietu onkologicznego” jest sprawne i szybkie przeprowadzenie pacjenta przez kolejne etapy diagnostyki i leczenia onkologicznego.

Do korzystania z SZYBKIEJ TERAPII ONKOLOGICZNEJ uprawnieni są pacjenci posiadający Kartę Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO). Kartę może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej i lekarz udzielający ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych (przyjmujący w poradni specjalistycznej) w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia nowotworu. Natomiast lekarz udzielający świadczeń w ramach programów zdrowotnych i lekarz udzielający świadczeń szpitalnych, aby wystawić kartę musi mieć pewność, co do wystąpienia nowotworu złośliwego. 

Dla wszystkich pacjentów posiadających Kartę DiLO (z rozpoznanym nowotworem złośliwym) Szpital organizuje konsylium, w czasie którego Wielodyscyplinarny Zespół Terapeutyczny przygotowuje indywidualny plan leczenia onkologicznego.

Konsylia odbywają się dwa razy w tygodniu, tj. w poniedziałek o godz. 12:00 oraz w czwartek o godz. 8:30.

Indywidualny plan leczenia każdego pacjenta koordynowany jest przez Koordynatora.

Koordynatorami ds. leczenia onkologicznego w naszym Szpitalu są:
Aleksandra Kita i Magdalena Janczak                         

Kontakt z koordynatorami w godz. 7.35-15.10                                                                            
Budynek Centrum Monitorowania Chorób Nowotworowych  (budynek S, teren szpital)              
Tel. 68 329 65 97                                                                         
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Koordynator udziela pacjentowi wsparcia informacyjnego i organizacyjnego.
Dlatego można się do niego zgłaszać z wszelkimi problemami dotyczącymi organizacji procesu leczenia, na każdym jego etapie.

Pacjenci naszego Szpitala w ramach SZYBKIEJ TERAPII ONKOLOGICZNEJ mogą też liczyć na wsparcie psychologa i fizjoterapeuty.

Diagnostyka onkologiczna w ramach „pakietu onkologicznego” prowadzona jest w przyszpitalnych poradniach specjalistycznych oraz na oddziałach.

Szpital współpracuje również z sąsiednimi szpitalami. Pacjenci operowani np. w lecznicy
w Nowej Soli, mogą kontynuować leczenie w ramach Szybkiej Terapii Onkologicznej w naszym Szpitalu (w tym celu prosimy o kontakt z Koordynatorem, tel. 68 329 65 97).

Przypominamy także, iż pacjenci mają prawo:
- do wyboru placówki, w której chcą się leczyć;
- do kopii dokumentacji medycznej na swój pisemny wniosek, a w przypadku dokumentacji z leczenia w ramach pakietu onkologicznego, jest ona wydawana bezpłatnie.

Szkoła Rodzenia

PORODU NIE NALEŻY WYTRZYMAĆ – PORÓD NALEŻY PRZEŻYĆ Z RADOŚCIĄ!


 

Zapraszamy przyszłych rodziców do udziału w bezpłatnych zajęciach Szkoły Rodzenia przy naszym Szpitalu. Szkoła znajduje się na parterze budynku Położniczo-Ginekologicznego przy ul. Podgórnej, przy Izbie Przyjęć.

Do szkoły rodzenia zapraszamy ciężarne wraz z partnerami lub osobami towarzyszącymi (babcie, koleżanki), w około 26-28 tygodniu ciąży.

Uczestnictwo w zajęciach pozwoli Wam przeżyć cudowny okres porodu i chwile zaraz po nim, bez stresu i niepokoju. Umocnimy wiarę w Wasze siły i możliwości, dostarczymy niezbędnej wiedzy do bezpiecznego przeprowadzenia Waszego Dziecka do naszego świata.

Szkoła Rodzenia prowadzi 6-tygodniowe kursy obejmujące 12 spotkań. Aby uczestniczyć w zajęciach należy dostarczyć zaświadczenie - zgodę od lekarza prowadzącego.

Spotkania odbywają się:

WTORKI, CZWARTKI , o godz. 12.30, 16.00 i 18.30

Paniom bardzo zajętym proponujemy kurs w pigułce w kolejne dwie soboty od godz. 12:00

 

Wszyscy uczestnicy otrzymują Dyplom Uczestnictwa naszej szkoły.

 

Program Szkoły Rodzenia

Zajęcia w szkole rodzenia obejmują naukę oddychania przeponą, ćwiczenia ogólnokształtujące, rozciągające i rozluźniające.

W programie:

1. Powitanie. Zapoznanie się z uczestnikami szkoły rodzenia. Rozważania na temat : dlaczego warto chodzić do szkoły rodzenia?
2. Co oznacza przygotowanie do porodu?
3. W czym to pomaga i co ułatwia?
4. Ciąża i rozwój w poszczególnych trymestrach (film)
5. Poród fizjologiczny - cztery fazy porodu
6. Zapoznanie z topografią szpitala – blok porodowy, rooaming – in.
7. Stany przejściowe noworodka
8. Kąpiel noworodka - ćwiczenia
9. Pielęgnacja noworodka. Bank komórek macierzystych.
10. Karmienie naturalne piersią.
11. Położna środowiskowa. Szczepienie ochronne.
12. Wskazania do cięcia cesarskiego. Porody zabiegowe.
13. Radość z rodzicielstwa. Wykład psychologa.
14. Czy wiem, co jem. Przepisy prawne: urlop macierzyński, wychowawczy, zasiłek, zwolnienia lekarskie.
15. Urządzenia pokoiku dziecięcego.

Ciąża i poród to taki czas, kiedy wsparcie Partnera łagodzi wszelkie dolegliwości i wątpliwości, pozwala przez ten czas przejść spokojnie i bezpiecznie, przygotować się do przyjścia na świat Waszego dziecka. Dlatego bardzo ważne jest współuczestnictwo w zajęciach szkoły Rodzenia osób Wam bliskich. W przyjaznej i radosnej atmosferze, popijając naturalne, świeżo wyciskane soki będziecie miały szansę na wyjaśnienie wszelkich wątpliwości i pytań.

Postaramy się poprawić Wasze samopoczucie i kondycję – ćwiczymy oddychanie przeponą, wykonujemy ćwiczenia ogólnokształcące, rozluźniające i rozciągające.

Opowiemy o samym porodzie – odwiedzając „wycieczkowo” wszystkie miejsca związane z Waszym przyszłym porodem, pokażemy informacje o stosowanych przez nas praktykach w trakcie porodów – możliwych porodach w immersji wodnej, w pozycjach wertykalnych. Zapoznamy Was również z Oddziałem Rooming-in na który traficie po porodzie. Poznacie personel medyczny, który będzie się Wami opiekował w trakcie pobytu w naszym Szpitalu.

Opowiemy o Waszym dziecku – poprzez zabawę nauczymy Was pielęgnacji, przewijania i kąpieli. Opowiemy o wydarzeniach, które mogą spotkać Wasze dziecko w pierwszych dniach jego życia ( smółka, stolce przejściowe, żółtaczka fizjologiczna, fizjologiczny spadek wagi itp.) Opowiemy też o szczepieniach ochronnych.

Przekonamy do naturalnego karmienia – zajęcia z Położną Laktacyjną pozwolą Ci dowiedzieć się, jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi, żeby się najadło, żeby nie uszkadzało Ci brodawek i abyś z karmienia piersią czerpała wyłącznie przyjemność.

Opowiemy o czasie tuż po wyjściu ze szpitala – wszelkie problemy, jakie pojawią się po wyjściu z naszego Szpitala rozwiązuje Położna Środowiskowa. Spotkanie z nią pozwoli uspokoić Wasze obawy o opiekę i doradztwo, jej fachowość pomoże Wam spokojnie zaadoptować się do nowych warunków.

Zaprosimy też Waszych Rodziców ( dziadków) – na spotkanie z psychologiem, który przekaże jak z przyszłymi dziadkami bezproblemowo przejść do tematu „ Młodzi rodzice" i „Kto tu rządzi’?

 

KONTAKT

1. Pielęgniarka Oddziałowa pionu położniczego mgr położnictwa Lucyna Jęczała – tel. 668 164 755.

W skład pionu położniczego wchodzą:

- Szkoła Rodzenia

- Pododdział Patologii Ciąży

- Sala porodowa

- Rooming-in

2. Wykładowca Szkoły Rodzenia mgr położnictwa Regina Zielińska - tel. kom. 730 711 768

3. Szpital – tel. 68 329 64 23, 68 329 64 30.