W połowie października br. odbyły się II Polsko-Ukraińskie Dni Chirurgii Dziecięcej, a nieco wcześniej w Brukseli VIII Kongres Europejskiego Stowarzyszenia Dziecięcych Chirurgów Endoskopowych. Nasz szpital reprezentował tam lek. med. Andrzej Haliński, zastępca kierownika Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej, który wygłosił wykład m.in. o zastosowaniu w leczeniu kamicy nerkowej u dzieci nieinwazyjnej metody tzw. giętkiej uroterorenoskopii. – Co roku wykonujemy takich zabiegów około 90. Najwięcej w Europie i jako jedyni w Polsce. Przyjeżdżają do nas mali pacjenci z całego kraju. – podkreśla A. Haliński.

Pierwszy zabieg tego typu wykonany został w zielonogórskim szpitalu w połowie 2015 r. Pacjentem był 7-latek z Rzeszowa. Stosowana metoda pozwala na nieoperacyjne dotarcie do złogów w nerkach (tzw. kamieni). Co ważne, mali pacjenci mogą wyjść do domu już po 2-3 dniach, ponieważ zbieg nie jest inwazyjny.

- Swoim doświadczeniem dzielimy się chętnie z innymi, szkoląc lekarzy z całej Europy – mówi A. Haliński. – W ubiegłym roku np. prowadziłem takie szkolenie z ramienia Europejskiego Stowarzyszenia Dziecięcych Chirurgów Endoskopowych we Wrocławiu.

W ramach kongresów A. Haliński wygłosił również wykłady na temat:

- Zastosowania lasera holmowego w urologii dziecięcej

- Laserowej ablacji jako możliwości leczenia ureterocele u noworodków

- Porównania metod leczenia kamicy dolnego kielicha u dzieci

Zobacz materiał na temat zabiegu z zastosowaniem tzw. giętkiej uroterorenoskopii - KLIKNIJ

Fot. Mariusz Kapała, Gazeta Lubuska